Slow jogging – japoński sposób na bieganie i zdrowie

slowjogging

Wyobraź sobie, że biegasz z uśmiechem, bez zmęczenia, nie jesteś narażona na kontuzje, nie obciążasz stawów. Bieganie staje się Twoją codzienną i przyjemną rutyną. Niezależenie od pogody masz ochotę na bieg:).

 Tak to wszystko jest możliwe dzięki wolnemu bieganiu. Metodę ta opracował, przebadał i opatentował prof. Hiroaki Tanka z Uniwersytetu Fukuoka. To metoda biegania dostępna dla każdego, niezależnie od wieku. Jeżeli chcesz poprawić pracę mózgu, zrzucić zbędne kilogramy, mieć dużo energii na codzień, uzdrowić ciało, koniecznie spróbuj slow jogging’u.  Zła kondycja może zniechęcić Cię do szybkiego biegania ale nie do biegania w stylu slow. Ja zapewniam zakochasz się w nim od pierwszego truchtu. Bieg w pojedynkę możesz wykorzystać jako medytację w ruchu, zalecam szczególnie bieg a łonie natury np. w lesie. Biegniesz podziwisz naturę, oddychasz świadomie. Biegane może też być świetną formą na spędzenie aktywnego czasu  w towarzystwie,  w trakcie biegu możesz swobodnie rozmawiać!!, czasami konieczna jest też motywacja i wsparcie. 

 Co wyróżnia slow jogging ?

– stawiamy stopę na śródstopiu 

– postawa lekko pochylona do przodu, podbródek podniesiony do góry, oczy na. wysokości horyzontu 

– małe kroki / kadencja: 180 kroków na minutę 

– tempo niko niko czyli z uśmiechem, w trakcie biegu możesz swobodnie rozmawiać, śpiewać 🙂 

– stopy stawiasz w dwóch równoległych torach (nie wykonujesz niepotrzebnego skrętu tułowia)

– ciało rozluźnione / ramiona pod kątem 90 stopni 

Dlaczego nie męczysz się w trakcie slow joggingu ?

Odpowiada za to fizjologia mięśni. Mięśnie zbudowane są z włókien szybkokurczliwych (najważniejsze przy uprawianiu sportów: mi.n. sprint, skoki ) i wolnokurczliwych (najważniejsze przy długodystansowych biegach, narciarstwie, kolarstwie).Włókna szybkokurczlie odpowiadają za produkcje siły, kurczą się szybko i  łatwo gromadzi się w nich mleczan. A włókna wolnokurczliwe kurczą się wolniej, ich wytrzymałość jest większą i mleczan gromadzi się w nich znacznie wolniej.  Kiedy biegniesz w rytmie slow w tempie niko niko aktywujesz włókna wolnokaurczliwe, a włókna szybkokurczliwe pozostają nieaktywne. Dzięki czemu biegasz bez zmęczenia, mleczan wapnia nie gromadzi się w mięśniach, jednocześnie oddychasz swobodnie. Kiedy biegasz regularnie efektywność pracy  tych włókien jest coraz lepsza. Być może slow jogging będzie dla Ciebie przygotowaniem do startu w maratonie. 

Slow jogging to nie tylko bieganie, to filozofia życia. 

Ustal swoje tempo niko niko, zapoznaj się z techniką i ruszaj przed siebie. 

Biegnij po zdrowie, po uśmiech … 

Jeżeli chcesz poznać metodę, zapraszam do wspólnego biegania. 

Po ciekawe lektury zajrzyjcie tutaj

KSIĄŻKI

post